Badmintonový hráč, devítinásobný mistr České republiky Petr Koukal, kterého v jeho sportovní kariéře nezastavila ani rakovina, vystoupil 6. 11. 2018 s přednáškou Rakovina pohlavních orgánů mužů.
Na podzim roku 2010, v době kdy Petr Koukal hrál nejlepší badminton v životě a porážel nejlepší světové hráče, přišla zlá zpráva. Byla mu diagnostikována rakovina a musel okamžitě podstoupit operační zákrok a následnou chemoterapii.
Jeho životní příběh si vyslechli studenti 1. a 2. ročníku z oborů Všeobecná sestra, Zdravotnický záchranář, Biomedicínský technik a Biomedicínské inženýrství. Studenti se ptali na formu léčby, ale také jak reagovali sponzoři, když se o rakovině dozvěděli. Shlédli film Cesta snu Petra Koukala natočený v průběhu onemocnění v letech 2010-2012. Na závěr přednášky si mohli studenti na modelu varlat vyzkoušet najít čtyři nálezy.
Nadační fond Petra Koukala se nezabývá pouze rakovinou varlat, ale také dalšími onemocněními u mužů. Především ale upozorňuje na důležitost preventivních prohlídek a starost o zdraví. Cílem projektu STK pro chlapy je, aby se zodpovědný přístup ke zdraví stal pro všechny muže samozřejmostí.
Spoluorganizátorem přednášky bylo liberecké centrum Amélie, které se dlouhodobě zabývá spoluprací s onkologickými pacienty a jejich blízkými. Centrum Amelie Liberec nabízí bezplatné individuální poradenství, skupinové aktivity a další jednorázové akce a působí také na onkoambulanci.